A réz az elektrontranszport, tehát az emberi energiaellátás része. Hiánya ezáltal bármilyen kórképben vagy tünetben szerepet játszhat.
De vajon mik azok a kézzelfogható jelenségek ahol a rézhiány tetten érhető?
Őszülés
A szervezeti rézhiány legszemléletesebb jele az ősz hajszálak megjelenése.
A jelenséget kevesen élik meg pozitívan, pedig van ennek egy előnyös oldala. Az őszülés ugyanis a rézhiány egy korai státuszát mutatja. A szervezet nagyon intelligensen csoportosítja rézforrásait, így az élethez szükséges funkciók jóval előbbre kerülnek mint az örökifjú hajszín.
A folyamatnak sokféle arca létezik. Leginkább ismert a genetikai, tápanyaghiányos, és az enzimhiányos őszülés, de léteznek még oxidációs alapú, toxikológiai, immunológiai, autoimmun, valamint stressz indukálta mechanizmusok is. A réz pedig mindegyikben fontos játékos!
A gének szerepe egyre inkább visszaszorul. Egyre több gyakorlati tapasztalat utal arra, hogy a jelenség legnagyobb százalékban epigenetikai. Ez annyit tesz, hogy csak adott környezeti tényezők jelenlétében aktivizálódnak hajlamosító gének. Tehát csak nagyon ritka esetben sorsszerű az őszülés (pl.: Hermansky-Pudlak szindróma).
Az őszülés okai
A hajszínért és bőrszínért felelős melanin a melanocitákban termelődik, melynek egyik legfontosabb lépése egy tirozináz nevű rézfüggő enzim aktivitása. A többlépcsős folyamatban egy ATP7A nevű kísérő fehérje játszik közre, ami a megfelelő helyre illeszti a rezet, így aktiválva az enzimet. Ha viszont nem tud miből dolgozni, a folyamat megakad.
Hogy mitől lesz kevesebb, vagy kevésbé elérhető a réz?
1. Oxidatív stressz:
A reaktív oxidatív melléktermékek felborítják a vasháztartást ami közvetlen hatással lesz a szervezet elérhető rézkészletére. A rézpótlás ezt több irányból tudja orvosolni. Egyfelől javítja a vérképzést és ezáltal a vasháztartást, valamint a szervezet saját antioxidáns rendszerében is számos rézfüggő fehérje szerepel. (GSH, SOD, CP, Kataláz)
2. Immunfolyamatok:
Egyes súlyos patológiás jelenségeknél, az immunrendszer átcsoportosítja a rézháztartást az erősebb immunaktivitás érdekében (pl.: neutrofil granulociták) így nem jut elegendő a melanoszómák működéséhez.
3. Autoimmunitás:
Bizonyos autoimmun folyamatok (pl.: vitiligo) megtámadhatják a melanocitákat, így nehezítve melanin szintézist. Esetleírások alapján a folyamat rézbevitellel lassítható.
4. Toxikus terheltség:
A nehézfémek több irányból indukálják az őszülést. Egyfelől akadályozzák rézfüggő enzimek létrejöttét, másrészről növelik a réz ürítését a szervezetből. A terheltség mértéke megnövelt rézbevitellel szintén bizonyos esetekben kordában tartható. A szervezet fiziológiás nehézfém kiválasztásáért felelős metallo-enzimek ugyanis szintén réz jelenlétében szintetizálódnak.
5. Stressz & Energiahiány:
Az akut és a krónikus stressz különböző mechanizmussal, de súlyos terhet rónak a rézháztartásra. A stressz hormonok szintézise rézfüggő jelenség amikből ilyenkor a szervezet többet állít elő. Valamint a stressz által indukált emelkedett energiaigény (ATP termelés) is felhasználja a rezet.
Például:
• A hirtelen és a korai őszülés okát is a súlyos stressz valamilyen megjelenésének tudható be.
• Az állóképességet próbára tevők vérében is szignifikánsan lecsökken a réz.